NCPF 2014 Annual Comp Results

April 2014

Headline Results from NCPF Annual Competitions

Subject to ratification the following headline results are now available from the 2014 NCPF Annual Competitions.  The detailed results and the “Trophy Winners Gallery” can be accessed via the ‘Competitions/Annual Compettions’ page.  

The Judges for our Annual Competitions were:-

Anne Greiner MPAGB (SPF)

David Butler ARPS MFIAP (L&CPU))

John McVie AFIAP DPAGB (NCPF)

Our thanks go to not only our principle judges, shown above, who assessed the main competition but also to the selectors from the NCPF who afterwards had the tasks of selecting entries for our entries into the forthcoming Alliance Competitions and also for the Portfolios that are circulated around our clubs.

Joan Rooker Trophy
Overall Best photograph in the Annual Competitions David Stephenson (Workington CC) “Evacuees”

 

PRINT SECTIONS
Monochrome
Corder Trophy

Best Club Entry

1st    Workington CC

2nd= Carlisle CC & Whickham PC

Federation Challenge Trophy

Best Individual Entry

1st    David Stephenson (Workington CC)

         “Evacuees”

Galloway Rose Bowl

Best Landscape

Andrew Nicoll (Whitley Bay PS)

“This way to Winter”

Pinkney Trophy

Best Human Portrait

Tony Potter (West Cumbria PG)

“Boutique Owner”

Colour
Stan Bewick Trophy

Best Club Entry

1st=  Keswick PS & Saltburn PS

3rd    Northallerton CC

Wier Trophy

Best Individual Enrty

1st    Ian Snowdon (Saltburn PS)

         “Ship Ahoy”

Ken Henderson Trophy

Best Human Portrait

Jack Bamford (Keswick PS)

“Days Gone By”

Norman Jeffcoat Trophy

Best Landscape

Alan Walker (Kerswick PS)

“Three Trees in Mist & Snow”

Monochrome or Colour
Bill Grear Trophy

Best Creative

Bob Turner (Hexham & Dist PS)

“Winter Fun”

Alf Shoebottom Trophy

Best Nature

Bill Doherty (Ashington Co-op CC)

“Feather Pluckers Son”

Robert Chalmers Trophy

Best in Beginners’ Section

1st    Angela Lees (Stokesley PS)

        “Tiger Cub”

2nd  Paul Myer (Tynemouth PS)

“Red Kite”

3rd    Andrew Fletcher (Ricmond CC)

“Cauldron Force in Autumn”

PROJECTED DIGITAL IMAGE SECTION
Myles Audas Memorial Trophy –

Best Club Entry

1st=   Bishop Auckland PS & Durham PS

3rd     Keswick PS

Diamond Trophy –

Best Individual Enrty

1st    Tony Griffiths (Durham PS)

         “Behind Every Great Man ….”

Bryan Gilbert Trophy

Best Human Portrait

Neil Maughan (Durham PS)

“Siblings”

Thomas Bates Trophy

Best Landscape

Ivor Miller (Durham PS)

“Evening Light”

Hilton Trophy

Best Creative

Joe Grabham (Durham PS)

“Reunion”

Vickers Trophy

Best Nature

Alan Walker (Keswick PS)

“Three Against One”

Jane Black Trophy

Best in Beginners’ Section

1st   Alec Jones (South Shields PS)

“Sunset”

2nd   Pauline Pentony (Northallerton CC)

“Elegance”

3rd    Pauline Keating (Stokesley PS)

“Waterhole”

Congratulations to all those who met with success and our thanks to everybody else who entered for ensuring a successful and rewarding competition.

Please note every effort is being made to return Print entries to clubs as soon as possible, but his may take some time. Also please be aware that there may be a number of entries retained as either, a) they have been selected for the Alliance Competitions or, b) they are required for copying for one of the two NCPF Portfolios. Again these will be returned to clubs as soon as practicable.

>> Return to Annual Competitions Page >> Return to News Items Menu